Ocakta Pişen Yemekle Ateşte Pişen Yemeğin Farkı

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Ocakta Pişen Yemekle Ateşte Pişen Yemeğin Farkı

  Yemek yemek herkesin bıkmadan yapmayı sevdiği bir davranıştır. Hele bir de yediğimiz yemeklerin lezzeti güzelse yemek yemek bizim için daha güzel bir hal alır. Yemeklerin lezzetinde içerisine konulan malzemelerin etkili olduğu kadar pişirme yöntemi ve nasıl piştiği de önemli bir konudur. Mesela yemeği ocakta pişirmekle ateşte pişirmek arasında tabi ki de fark vardır. Taş odun fırınında pişen yemeklerin ya da sac üzerinden pişen bir yufka ekmeğinin kokusu ve lezzeti hiç de tartışılabilecek bir konu değildir elbette. Bu şekilde pişen yemeklerin bu kadar lezzetli olmasında hiç kuşkusuz odun ateşinin önemi oldukça büyüktür.

  Günümüzde artık çok fazla kullanılmayan bu yöntem kırsal kesimde daha çok tercih edilen bir yöntemdir. Hazırladığımız pide, lahmacun, kebap, güveç, kuru fasulye ya da gözlemeler ateşte pişince lezzetleri adeta daha da katlanmaktadır. Taş fırın içerisinde pişirilen doğal ekmeğin lezzetini ise başka bir yerde bulmak herhalde imkansızdır.

  Ateşte pişen yemeğin lezzetinin daha da artması için yemeklerin yavaş yavaş pişirilmesi gerekmektedir. İnsanın karnı tok olsa bile bu lezzet şölenine karşı koyamaz sanırsam. Yemekler ateş üzerinde yavaş yavaş piştikleri için daha lezzetli ve güzel kıvamlı olmaktadırlar. Günümüzde bile bazı insanlar hazırladıkları yemekleri, börekleri ya da tatlıları pişirilmeleri için mahallelerindeki fırınlara götürebilmektedirler. Bunun en temel nedeni evdeki ocakta ya da elektrikli fırınlarda yapılan yemeklerin ateşte pişen yemekler kadar çok lezzetli ve kıvamı güzel olmamasıdır.

  Malzemeler
  Yapılışı
sex hikayeleri