Köstebek Pasta Yapımının Püf Noktaları

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Köstebek Pasta Yapımının Püf Noktaları

  Köstebek pasta; hoş görüntüsü, yoğun kakaolu keki, yumuşacık lezzetli kremasıyla doğum günü, davet, kabul günü gibi özel günlerin vazgeçilmez tatlılarından biridir. Keyifli yemek tarifleri sayesinde dışarıdan hazır almak yerine ev ortamında hijyenik ve sağlıklı bir şekilde pastalar yapmak mümkündür. Resimli pasta tarifleri en acemi aşçıların bile mükemmel lezzetteki ve güzellikteki pastalar yapabilmesine olanak sağlamaktadır.
  Bu yazımızda köstebek pasta nasıl yapılır, püf noktaları nedelerdir? Bu konulara kısaca değinelim. Köstebek pasta yapımı için farklı malzemelerin kullanıldığı pek çok pasta tarifi mevcuttur. Meyve dolgulu, büyük veya cupcake tarzı minik pastalar yapabilmek için farklı pasta tarifleri kullanılabilir. Temel malzemeler ve püf noktaları hepsinde geçerlidir. Öncelikle köstebek pastanın kekini yapmak için kullanılacak tüm malzemeler işleme başlamadan 1 saat kadar önce buzdolabından çıkarılır. Oda sıcaklığındaki malzemelerin kekin daha kabarık, hacimli, yumuşak ve gözenekli olmasını sağlayacaktır. Kullanılacak yumurtaların beyazı ve sarısı birbirinden ayrılır. Beyaz kısım şekerle birlikte köpük köpük oluncaya kadar çırpılır. Daha sonra süt ve yağ eklenerek şeker eriyinceye kadar karıştırılır. Ayrı bir kapta un, vanilya, kabartma tozu gibi kuru malzemeler elenerek karıştırılır. Yumurtaların sarısı ve kuru karışım sıvı karışıma eklenir. Kekin iyice kabarması için hamur, havalandırarak iyice çırpılır. Yine kabarmayı kolaylaştırmak için kek hamurunun üstüne 1 kaşık sıcak su koyulur ve yeniden karıştırılır. Kaptan kolayca ayrılması için kek kalıbı margarinle iyice yağlanır. Hamur kek kalıbına dökülerek üstü bir kaşık yardımıyla düzlenir. Kekin kabarık olması ve piştikten sonra çökmemesi için önceden ısıtılmış fırında pişirmek önemli bir püf noktadır. Kek piştikten 10-15 dakika sonraya kadar fırının kapağı açılmamalıdır. Sonra fırından çıkarılan kek ılıması için bekletilir. Bu sırada krema hazırlanır. Krema hazırlanırken malzemelerden vanilya, meyve parçaları ve kremşanti dışındaki tüm malzemeler pişirilerek muhallebiden biraz daha cıvık bir krema elde edilir. Krema piştikten sonra soğutulur ve kremşanti, vanilya ve meyve parçaları eklenir. Bu sırada ılıyan kek kalıptan çıkarılır ve ters çevrilir. İç kısmı bir kaşık yardımıyla oyulur. Oyma işlemi yapılırken dikkat edilecek nokta kekin üst kısmına zarar vermeden içini boşaltmaktır. Bunun için küçük bir kaşık veya dondurma kaşığı kullanılabilir. Ayrılan parçalar mutfak robotunda çekilerek un hâline getirilir. Oyulan kekin için krema, meyve veya arzuya göre seçilen şekerleme ya da çekilmiş fındık, ceviz, fıstık ile doldurulur.
  Pofuduk bir pasta elde etmek için iyi kabarmış kekin oyma ve doldurma işlemi sırasında çökmemesine ve parçalanmamasına dikkat edilmelidir. Kek hamuruna bir miktar margarin katılması keke elastikiyet verecektir. Oyulup doldurulan kek düz kısmı çevrilerek pasta tabağına yerleştirilir. Üzerine bir kat krema dökülür ve bir bıçak yardımıyla düzeltilerek pürüzsüz hâle getirilir. Sonra mutfak robotunda çekilerek un hâline getirilen kek unu birazcık kakao ile karıştırılır ve pastanın üst kısmına serpilerek köstebek yuvası izlenimi verilir. Buzdolabında 1-2 saat dinlendirildikten sonra servis edilir. Dilimlemek için bıçak yerine ekmek testeresi veya misina kullanmak kekin dağılmasını ve parçalanmasını önleyeceğinden pastanın görüntüsünü korumaya da yardımcı olur.

  En iyi pasta tarifleri http://www.hityemektarifleri.com/category/pasta-tarifleri/ ziyaret ediniz

  Malzemeler
  Yapılışı
sex hikayeleri