Ekşi Mayalı Ekmek Tarifi

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Ekşi Mayalı Ekmek Tarifi
  Hesaplanmadı
  kişilik
  65dk
  dakika
  264,6+/-
  kalori/prs.

  Özellikle son yıllarda evinde kendi ekmeğini yapmak isteyenler ekmek yapım konusuna ilgi duymaktadır. Ama ekmek yapmak sanıldığı kadar kolay bir uğraş değildir. Gerçek manada ve lezzetli ekmek yapmak uğraş ve sabır gerektiren bir iştir. Aşağıda verdiğimiz ayrıntılara dikkat etmezseniz pişirdiğiniz şey sadece fırında pişmiş hamurdan ibaret olacaktır. Oysa biraz dikkat ve biraz sabır ile çok lezzetli ekşi mayalı ekmek yapabilir ve damaklarınızı şenlendirebilirsiniz. Yazımızın devamında evde ekşi mayalı ekmek yapmak isteyenler gerekli bilgileri bulabilirler.

  ekşi mayalı ekmek malzemeleri

   

  Malzemeler

  5 su bardağı tam buğday unu ( dilenirse yarı yarıya beyaz un ve tam buğday unu da tercih edilebilir)

  Bir tatlı kaşığı tuz (isteğe göre 4/3 oranında tuz tercih edilebilir)

  Bir çay kaşığı toz şeker

  3 su bardağı damacana su ( kesinlikle çeşme suyu kullanılmamalıdır)

  4/3 oranında ekşi maya ( bir su bardağı ekşi maya da tercih edilebilir)

  Hamurun Yapılışı

  İlk olarak dolabınızdan ekşi mayanızı çıkarın ve 2-3 saat kadar oda sıcaklığında bekletin. Bu uygulama uykuda olan ve çok az aktif olan mayanızın aktif hale gelmesini ve hamurunuzun çok daha kısa sürede mayalanmasını ve kabarmasını sağlayacaktır.

  Tuz hariç tüm malzemelerinizi plastik ya da cam bir kap içerisinde karıştırın. Tuzunuzu kesinlikle bu karışıma eklemeyin. Tuz daha sonra ilave edilecektir. Suyunuzun ilk iki bardağını doğrudan hamurunuza ekleyin ve yoğurma işini 2-3 dakika kadar ellerinizle yapın. Son bardak suyunuzu yavaşça ve hamurunuzu yoğururken dökün. Bu şekilde bir dakika daha yoğurduktan sonra kenarda aktif hale gelmiş ekşi mayanızı hamurunuza ekleyin ve bir dakika kadar iyice karıştırın ve yoğurun. Ortaya hafif cıvık bir hamur çıkacaktır. Daha yoğun olsun diye un eklemenize gerek yok.Hamur sonraki saatlerde kendini toplayacak ve daha katı bir kıvam kazanacaktır. O nedenle endişe etmeyin.

  Daha sonra hamurunuzun üzerini örtün ve loş ve hafif serin bir ortamda 2 saat kadar bekletin.

  Bu aşamadan sonra sabır gerektiren bir süreç sizi beklemektedir. Çok daha lezzetli ekmek yemek istiyorsanız hamurunuzun buzdolabında mayalanmasını bekleyebilirsiniz. Daha erken sürede hamurunuzun mayalanmasını ve kabarmasını arzu ediyorsanız ( ki bu süre 6-8 saat arasıdır) dış ortamda bekletebilirsiniz. Ben daha yavaş mayalanmasını ve hamurumun daha ağır ağır kabarmasını tercih ettiğim için buzdolabında bekletmeyi tercih ediyorum ki bu süre 12-16 saat arasındadır.

  İster dış ortam ister buzdolabında olsun hamurunuzu 2 saat dinlendirin. Bu aşamada mayanız aktif hale gelecek ve hamurun fermente olma yani mayalanma aşaması başlayacaktır. Buzdolabında bekletmek isteyenler 2 saat yerine 3 saat bekletirlerse daha iyi sonuç elde edeceklerdir. Yukarıda belirtildiği gibi eğer hamurunuz buzdolabında dinleniyorsa bu işlem daha yavaş olacaktır. Dolabı tercih edenler dolabının ısısını 3 saat öncesinden 6 dereceye getirmeyi de tercih edebilirler.

  Beklemeye aldığınız hamurunuzu ilk yoğurma aşamasını gerçekleştirmek için bulunduğu ortamdan alın ve 5 dakika kadar iyice yoğurun. Daha sonra tekrar 2-3 saat dinlenmesi için gene aynı ortamında bekletmeye alın.

  Bu ikişer saat ara ile yoğurma ve bekletme işlemini tam üç kez yapın. Son yoğurma işini gerçekleştirirken tuzunuzu ekleyin ve hamurunuzu iyice ve bastıra bastıra yoğurun. Yoğurma tekniği de bu aşamada önem arz etmektedir. Hamuru parmaklarınız arasında ezme sıkma şeklinde değil yumruklarınızla bastırma tekniği ile yoğurun. Ellerinizi hamurun altına sokun ve alt kısmı üste çekin ve daha sonra yumruklarınızla ezin. Bu işlemi hamur kabınızı kendi etrafında döndürerek ve ellerinizi hamurun altına sokarak ve hamurunuzu sürekli alt üst ederek 5 dakika kadar aralıksız devam ettirin. Daha sonra hamurunuzun kabarmasını bekleyeceğiniz uzun süreli bekleme dönemine geçirmek için loş ve oda sıcaklığında olan kendi yerine koyun. Bu süreç dış ortamda 4-6 saat arasındadır. Dolapta bekletecekler için ise 12 saatten az değildir.

  Burada önemli olan hamurunuzun ilk görünümünden tam iki kat büyümüş olmasıdır. Verilen bu bekleme süresi genel bir kavramdır. Mutlaka bu süreçlere uyulması gerekmez. Sonuçta kabarma ve mayalanma bakterilerle gerçekleşen bir iştir ve bakterilere akıl sır ermez. Bu kabarma süreci çok daha hızlı da gerçekleşebilir. Asıl olan hamurunuzun iki kat kabarmasıdır. Asla çok daha fazla kabarmasını beklemeyin. Daha fazla kabaran hamur ekşiyecek ve pişirdiğiniz ekmeğin gereğinden fazla ekşi bir lezzet kazanmasını sağlayacaktır.

  İki kat kabardığını gözlemlediğiniz hamur artık pişirilmeye ve ekmek haline getirilmeye hazır demektir.

  Yapılışı

  Fırınınızı önceden 230 derecede 25 dakika ısıtın. Hamurunuzu fırına yerleştirmeden önce fırın tepsilerinizden birisine 2-3 bardak su dökün ve bu tepsiyi fırınınızın en alt kısmına yerleştirin. Bu fırının nemli olmasını sağlayacak ve ekmeğinizin gereğinden fazla kabuk tutmasını ve sert olmasını önleyecektir.

  Pişirme kabına yerleştirdiğiniz ( ki ben asla bir kap içerisine değil doğrudan bir tepsiye yuvarlak bir biçimde koymayı tercih ediyorum) hamurunuzu artık gönül rahatlığı içinde fırına sürebilirsiniz. Eğer ekmeğinizin üzerinin parlak olmasını istiyorsanız yarım fincan unu 1,5 bardak su ile karıştırın ve bu karışımı fırça ile ekmeğinizin üzerine 5-6 fırça kadar sürebilirsiniz.

  Ekmeğinizi 230 derecede 20 dakika bu şekilde pişirin ve daha sonra fırınınızı 200 dereceye getirin ve bu şekilde 20 dakika daha pişirin. Daha sonra fırın derecesini 180 dereceye getirin ve 25 dakika kadar daha pişirin.

  Artık ekmeğiniz pişmiş demektir ve toplamda 65 dakika pişirdiğiniz ekmeğinizi fırından çıkarın ve tepsiden alarak tahta ya da taş bir zemin üzerinde üzeri açık şekilde soğumaya bırakın.

  Kendi ekmeğinizi yapmanın sevinci ile artık ekşi mayalı ekmeğinizi afiyetle yiyebilirsiniz. Yiyebileceğiniz kadar ekmeği kesin ve geriye kalanı bir poşet içerisine koyarak değil de bir bez ile iyice sararak ister dış ortamda ister buzdolabınıza ya da isterseniz ekmek kabınızda bekletebilirsiniz. Dışarıdan aldığınız ticari ekmeklerden çok daha geç bayatlayan ve çok daha lezzetli olan ekmeğinizi 2-3 gün içerisinde tüketin.

  Ekmek yapımı zamanla ve tecrübe kazandıkça daha da gelişen bir süreçtir. Daha tatlı ekmek yapmak istiyorsanız mayanızı daha az koyabilirsiniz ya da ekşi mayanızı bir gece önceden dışarı çıkarın ve çıkardığınız anda içine bir çay bardağı un ve yarım çay bardağı su ekleyerek karıştırın ve oda sıcaklığında 12 saat mayalanmaya ve mayanızı aktifleşmeye bırakın. Daha sonra bu mayayı hamurunuzda kullanın. Bu sayede daha tatlı ama aynı zamanda ekşi bir lezzete sahip ekmekler yapabilirsiniz.

sex hikayeleri